ABRSM, Müzikle Dolu Yaşamlar

 

Dünyaca ünlü ABRSM fonu desteği ile gerçekleştirilen bu proje Türkiye’de ilk ve tektir. Proje, bir kültürel eğitim projesidir. İzmir’in Karabağlar ilçesindeki Eserkent Ortaokulu’nda gerçekleştirilmiştir.

 

Projeden bu okulda bulunan, sosyoekonomik açıdan dezavantajlı 1200 öğrenci faydalanmıştır. Projede Zafer Yümlü tarafından öğrencilere “Müziğin Hayatımızdaki Yeri” adlı bir sunum yapılmış, Anadolu Korno Dörtlüsü açıklamalı bir konser vermiştir. Öğrenciler, çeşitli sanat faaliyetleri gerçekleştirmiştir.

 

Anadolu Korno Dörtlüsü, alanlarında uzman korno sanatçıları tarafından kurulmuştur. Topluluk, konserlerinde Dünya’da bir ilk olan “Dört Korno için Anadolu Ezgileri”ne yer vermektedir.

 

Türk halk ezgilerinin yeni bir anlayışla çok seslendirilerek korno tınıları ile tanıtılmasını amaçlayan topluluk, Uluslararası Menderes Brass Festivali’nde, Ege Üniversitesi 2. Ulusal Müzik Sempozyumu’nda, Uluslararası Afrodisias Fotoğraf, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’nde ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde konserler verdi. Pek çok uluslararası projede yer alarak çeşitli okullarda eğitim konserleri gerçekleştirdi.