Ensemble Feverish Music Uluslararası Kültür Ajansı’nın temelleri, korno sanatçısı Zafer Yümlü öncülüğünde 2004 yılında İzmir’de atıldı. İlk programlı konserini Çeşme’de yapılan “Uluslararası Sanat Yolu ile Barış Resim Festivali”nde gerçekleştiren topluluk, alanlarında profesyonel sanatçılardan oluşmakta olup, yurt içi ve yurt dışında konserler vermekte, etkinlikler düzenlemektedir.

 

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin batıya açılan penceresi olan İzmir’den tüm dünyaya ülkenin adını başarı ile duyuran Ensemble Feverish Music, gerçekleştirdiği konser, seminer, master class, AB projeleri ve katıldığı festivallerle büyük beğeni kazanmıştır.

 

Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası kültür ajansı olan Ensemble Feverish Music Uluslararası Kültür Ajansı, konserlerinde dünya müziklerinden örnekler ile çokseslendirilmiş Anadolu ezgilerinin yanı sıra çağdaş yerli ve yabancı bestecilerin eserlerine de yer vermektedir.

 

Ensemble Feverish Music, başta İzmir olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde etkinlikler gerçekleştirmektedir. Adana’da gerçekleştirilen Uluslararası Çukurova Müzik Festivali’nde ve Ege Üniversitesi EGEART Uluslararası Sanat Fuarı’nda konserler gerçekleştirmiştir.

 

Ensemble Feverish Music Uluslararası Kültür Ajansı, 2009 yılında AB kültür başkenti Vilnius’ta Litvanya ve Letonya ile “Art Baltica 2009 Summer Academy’i gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda Litvanya, Letonya ve Türkiye’den eğitimci ve sanatçılar beraber çalışmışlardır. Bu projede alkol, uyuşturucu gibi maddelerin kullanımı nedeni ile aileleri dağılmış, şiddete maruz kalmış, suça yönelmiş çocukların topluma kazandırılmalarına çalışıldı. Bu çocuklar, sanata yönlendirildi ve müziğe yetenekleri olanların, yeteneklerini destekleyici çalışmalar gerçekleştirildi. Stresten arınma ve bilinçli bir birey olma konularında seminerler verildi, farklı kültürler tanıtıldı. Çocuklar, çeşitli sosyal aktivitelere katıldılar. Ajansımızın sanatçıları, bu proje kapsamında keman, korno ve klasik gitar dallarında eğitimler ve konserler verdiler. Türk bestecilerini ve Türk ritimlerini tanıttılar.

 

2012 yılında ajansımızın proje ortağı olduğu ve İzmir’de gerçekleştirilen “Klasik Müzik Enstrümanları Konuşuyor” projesinde ise İzmir’in Bayraklı ilçesinde yaşayan imkânları kısıtlı olan öğrencilere, klasik müziği, çoksesli müziği ve klasik müzik enstrümanlarını tanıtmak üzere birçok faaliyet gerçekleştirilmiştir. Bu proje, konusu gereği alanında İzmir ve Türkiye’de ilktir. Proje kapsamında, Bayraklı’da bulunan bir kısmı bedensel engelli olan toplam 100 ilkokul öğrencisine açıklamalı konserler, seminerler, atölye ziyaretleri ve sanat çalışmaları vb. aktivitelerle klasik müzik hakkında detaylı olarak bilgi verilmiştir. Proje sonunda da bu bölgede bulunan bir ilkokula, içinde çeşitli enstrümanların ve müzik kütüphanesinin yer aldığı bir müzik odası kurulmuştur.

 

2013 yılında Avusturya’nın Dornbirn şehrinde ajansımız ortaklığı ile gerçekleştirilen “Dornbirn International Horntage 2013” etkinliğinde ise Avusturyalı korno öğrencilerine Avusturyalı, Alman ve Türk korno hocaları tarafından eğitimler verilmiştir. Bu projede, ajansımızın korno sanatçısı Zafer Yümlü tarafından da öğrencilere eğitim verilmiştir. Eğitim kapsamında, sanatçımızın halen Almanya’da yayınlanan ve Dünya’da bir ilk olan “Dört Korno İçin Anadolu Ezgileri” adlı kitabı tanıtılmıştır. Etkinliğin final konserinde ise öğrenciler tarafından bu kitaptan eserler seslendirilmiştir. Anadolu halk ezgilerinin dört korno için düzenlemelerinden oluşan bu kitaptaki eserler sayesinde öğrenciler Türk ezgilerini, bu ezgilerin hikâyelerini ve Türk kültürünü tanıma fırsatına sahip olmuşlardır.

 

Ajansımız her yıl dünyada sadece beş kuruma verilen bir hibeyi iki yıl üst üste kazanarak projeler gerçekleştirmiştir.

 

Ajansımız, 2014 yılında gerçekleştirdiği AB projesi kapsamında Dünyaca ünlü gitar virtüözü ve Hollanda Kraliyet Konservatuvarı’nda klasik gitar bölüm başkanı olan Enno Voorhorst’u, master class vermek üzere İzmir’e davet etti. Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü’nün de proje ortağı olarak yer aldığı bu proje, master class öğrencileri tarafından oldukça büyük beğeni topladı. Enno Voorhorst, bu proje kapsamında Türkiye’ye ilk defa master class eğitimi vermeye geldi.

 

Ajansımız, bir AB fonundan yararlanarak 2015 yılında, “Müzikle Dolu Yaşamlar” projesini gerçekleştirdi. Bu projede, “Müziğin Hayatımızdaki Yeri” isimli seminer sunumları yapıldı. İzmir Karabağlar Eserkent Ortaokulu’nda gerçekleşen bu proje kapsamında, yaşları 12-15 arasında değişen toplam 1.200 öğrenci, çeşitli müzik ve sanat faaliyetlerine katıldılar.

 

2 Aralık 2015 tarihinde ise Türkiye ve İzmir’de ilk defa ajansımızın organizasyonuyla engellilerin neler yapabileceğine dikkat çekmek amacı ile bir konser gerçekleştirilmiştir. Bu konserde, doğuştan kolları olmayıp ayakları ile korno çalan dünyanın tek engelli korno sanatçısı Felix Klieser ile Zafer Yümlü, Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası eşliğinde J.HAYDN’ın iki korno için konçertosunu seslendirmişlerdir. Şef Hakan Şensoy yönetiminde, Berlin Filarmoni Orkestrası solistlerinden Felix Klieser’in katılımı ile Yaşar Üniversitesi Konser Salonu’nda gerçekleştirilen bu konserin geliri, zihinsel engellilerin rehabilitasyonu için çaba harcayan Ege Kardelen Engelliler Derneği’ne kalmıştır.

 

Kurumumuz, bir AB fonundan yararlanarak 2016 yılında, “Müzikle Yaşıyor Notalarda Buluşuyoruz” projesini gerçekleştirdi. Bu projede, “Müziğin Hayatımızdaki Yeri”, “Klasik Müzik Enstrümanlarını Tanıyalım” isimli seminer sunumları yapıldı. İzmir Bayraklı Şehit Fehmi Bey Ortaokulu’nda gerçekleşen bu proje kapsamında, yaşları 14-15 arasında değişen toplam 200 öğrenci, çeşitli müzik ve sanat faaliyetlerine katıldılar.

 

Ajansımız tarafından 2017 yılında Bayraklı Ticaret Borsası Ortaokulu’nda gerçekleştirilen “Gençler Müzikle El Ele” projesinde ise 100 öğrenci çoksesli müzik hakkında bilgilendirilmiş, okula bir piyano alınmıştır.

 

Ajansımız, 20219 yılında Aydın’ın Karacasu ilçesinde gerçekleştirilen Ara Güler ve Prof. Dr. Kenan Tevfik Erim’i Anma ve 1.Uluslararası Afrodisias Fotoğraf, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali” düzenleme kurulunda yer almıştır. Ajansımız tarafından festival kapsamında Keman & Piyano Resitali ve Anatolia Horn Quartet Konseri gerçekleştirilmiştir.

KORNO SANATÇISI

Zafer Yümlü Anlatıyor...

Videoyu oynat
Berna GEZEK
Muhasebe ve Finans Danışmanı

Ensemble Feverish Music, güzel anılarımın bir parçası olarak kıymetli Zafer Yümlü hocamızın önderliğinde, değerli müzisyenlerimiz ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen birçok yaş grubundan müzikseverleri uluslararası aktiviteler ve eğitimlerle bir araya getirmektedir.

 

Farklı ezgilerin ve kültürlerin harmanlanmasıyla aile ortamını hissettiğim ve katıldığım bu ajansta güzel anılar biriktirdim. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi bir milletin sanat yeteneği güzel sanatlara verdiği sanatla ölçülür. Bu sözün karşılığını alabildiğiniz eğitimci ve müzisyenler iyi ki var dediğiniz bu ajansa önce yolunuz sonra ruhunuzun kavuşması dileğiyle…

Gülay DURMAZ
Tam Not Patent

Ensemble Feverish Music Uluslararası Kültür Ajansı, Türkiye’nin kültür mirasına yaptığı değerli katkılar sebebiyle, Türkiye’nin ilk ve tek kültür ajansı olması unvanını önemle hak ediyor.

Ajansın kurucu müdürü sayın Zafer Yümlü, Fikri ve Sınai haklar konusunda da son derece bilinçli bir farkındalıkla her projenin tescil ile korunmasını sağlayarak, fark ve katma değer yaratarak önemli oluşumları ülkemize kazandırmıştır.

İşbirliği içerisinde olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumuz duygusuyla, ulusal ve uluslararası alanda  sanata, müziğe  ve ülke kültürüne sağladığı katkılar ve emekleri için kendisine içtenlikle teşekkür ederiz.

Göksel PAKEL
Gayrimenkul Uzmanı

Zafer Bey ile bir ortak arkadaşımız sayesinde tanıştık.
Uzun yıllardır piyano çalmayı öğrenmek istiyordum ve yaşım 47 idi. Kendisi hem teknik donanım olarak oldukça deneyim ve donanım sahibiydi hem de öğrencisi olan herkesle bir kardeş, bir ağabey gibi ilgili sıcak ve candan davranıyordu. Tabii bu da öğrenme şevkimi tetikliyor hata yaptığımda ise demoralize olmama engel oluyordu.
Beş ay gibi bir sürede yoğun çalışmalar sonucunda nota okuma, solfej ve çift el piyano çalabilir düzeye gelmiştim. Profesyonel bir piyanist olmayacağımdan geldiğim seviye bende ve çevremde hayranlık uyandırdı.
Tüm bu süreçte yanımda olup hevesimi körükleyen, motivasyonumun düşmesine asla fırsat vermeyip beni hayal ettiğimden de iyi bir piyano çalar seviyesine getiren Zafer Yümlü hocama sonsuz teşekkürler.

Prof. Mahmut M. SARI
D.E.Ü. B.E.F. Müzik Eğitimi Bölümü Emekli Bölüm Başkanı

Ensemble Feverish Music Uluslararası Kültür Ajansı, kurulduğu 2004 yılından beri ülkemizin müzik hayatına önemli katkılar sunan bir oluşumdur. Yurt dışından ve yurt içinden katılımlarla birçok müzik topluluğunun etkinliklerine aracı olmuş bir ajanstır. (Ege Üniversitesinde piyano konserleri, Dokuz eylül Üniversitesinde tarihi dekorlarla Korno- Piyano konseri, Kolları olmayan korno sanatçısının konseri v.b.)

Çalışmalarındaki farkı ve yaratıcılığı ile dikkatleri üzerine çeken bu kuruma zorlu yolunda başarılar dilerim.

Utku KAYA
(A.B.D.)

Ensemble Feverish, sıcak samimi bir ortamda müzik severlerin müzikal anlamda kendilerini geliştirebilecekleri bir yer.

Zafer Yümlü, uzun yıllara dayanan müzikal backgroundu ile her yaştan sanat severlere kendi müzikal yolculuklarında hem bir öğretmen hem de bir arkadaş olarak çok iyi bir şekilde yol gösteriyor.

Müzik ile hayatına renk ve güzellikler katmak isteyen herkese tavsiye ediyorum.

Müfit Semih BAYLAN
Mavi Nota Müzik Gazetesi Editörü

Nisan 2004 tarihinde Korno sanatçısı Zafer Yümlü yönetiminde kurulan Ensemble Feverish Music topluluğu; özellikle ulusal ölçekte nitelikli müzik dinleyicisi yaratma yolunda gerçekleştirdikleri çalışmaları ile çok önemli bir boşluğu doldurmaktadırlar. Anadolu ezgileri üzerinden yozlaşan müzik anlayışını, Atatürk’ün ortaya koyduğu çağdaş müzik anlayışına paralel bir yol izleyerek tersyüz edip, halkın müzik kulağını, olumlu yönde etkileyecek çalışmalara imza atmaya devam etmektedir.

Enno VOORHORST
Klasik Gitarist (Hollanda)

Ensemble Feverish Music’in organize ettiği bir proje kapsamında 2014 yılında İzmir’de bir master class gerçekleştirdim. İlk defa İzmir’e geldim. Herşey mükemmeldi. Çok profesyonelce çalışan bir kurum. Öğrenciler ile çok güzel çalışmalar yaptık. Bana İzmir’i ve Türk kültürünü tanıttılar. Zafer Yümlü ve ekibine çok teşekkür ederim.

Serdal ATAV
Okul Müdürü

Zafer Yümlü ve Anadolu Korno Dörtlüsü ile altı yıl önce İzmir’in varoş okullarından birisinde görev yaparken tanıştım. Batı enstrümanlarıyla Anadolu ezgilerini bütünleştiren bu etkinlik tüm öğrencilerimin hafızasına öyle bir kazındı ki, hala tebessüm ederek anımsıyorum.
Sevgili Zafer Yümlü’ye bundan sonraki projelerinde de başarılar dilerim. Öğrencilerime dokunmanız beni bir eğitimci olarak çok duygulandırdı.

Mert Kayalı
Müzik Öğretmeni

Uzun yıllardan bu yana müzik sanatına büyük emekler veren, çok güzel değerler üreten,
birlikte çalışmalar ve müzik etkinlikleri yapmış olmaktan büyük mutluluk duyduğum Zafer
Yümlü ve Ensemble Feverish Music Uluslararası Kültür Ajansı kurumu, bundan sonrasında
da ülkemize büyük katkılar sağlayacaktır. Ülkemize, Ensemble Feverish gibi daha nice nice
güzel kurumlar, oluşumlar lazım…