Ensemble Feverish Music Uluslararası Kültür Ajansı’nın temelleri, korno sanatçısı Zafer Yümlü öncülüğünde 2004 yılında İzmir’de atıldı. İlk programlı konserini Çeşme’de yapılan “Uluslararası Sanat Yolu ile Barış Resim Festivali”nde gerçekleştiren topluluk, alanlarında profesyonel sanatçılardan oluşmakta olup, yurt içi ve yurt dışında konserler vermekte, etkinlikler düzenlemektedir.

 

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin batıya açılan penceresi olan İzmir’den tüm dünyaya ülkenin adını başarı ile duyuran Ensemble Feverish Music, gerçekleştirdiği konser, seminer, master class, AB projeleri ve katıldığı festivallerle büyük beğeni kazanmıştır.

 

Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası kültür ajansı olan Ensemble Feverish Music Uluslararası Kültür Ajansı, konserlerinde dünya müziklerinden örnekler ile çokseslendirilmiş Anadolu ezgilerinin yanı sıra çağdaş yerli ve yabancı bestecilerin eserlerine de yer vermektedir.

 

Ensemble Feverish Music, başta İzmir olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde etkinlikler gerçekleştirmektedir. Adana’da gerçekleştirilen Uluslararası Çukurova Müzik Festivali’nde ve Ege Üniversitesi EGEART Uluslararası Sanat Fuarı’nda konserler gerçekleştirmiştir.

 

Ensemble Feverish Music Uluslararası Kültür Ajansı, 2009 yılında AB kültür başkenti Vilnius’ta Litvanya ve Letonya ile “Art Baltica 2009 Summer Academy’i gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda Litvanya, Letonya ve Türkiye’den eğitimci ve sanatçılar beraber çalışmışlardır. Bu projede alkol, uyuşturucu gibi maddelerin kullanımı nedeni ile aileleri dağılmış, şiddete maruz kalmış, suça yönelmiş çocukların topluma kazandırılmalarına çalışıldı. Bu çocuklar, sanata yönlendirildi ve müziğe yetenekleri olanların, yeteneklerini destekleyici çalışmalar gerçekleştirildi. Stresten arınma ve bilinçli bir birey olma konularında seminerler verildi, farklı kültürler tanıtıldı. Çocuklar, çeşitli sosyal aktivitelere katıldılar. Ajansımızın sanatçıları, bu proje kapsamında keman, korno ve klasik gitar dallarında eğitimler ve konserler verdiler. Türk bestecilerini ve Türk ritimlerini tanıttılar.

 

2012 yılında ajansımızın proje ortağı olduğu ve İzmir’de gerçekleştirilen “Klasik Müzik Enstrümanları Konuşuyor” projesinde ise İzmir’in Bayraklı ilçesinde yaşayan imkânları kısıtlı olan öğrencilere, klasik müziği, çoksesli müziği ve klasik müzik enstrümanlarını tanıtmak üzere birçok faaliyet gerçekleştirilmiştir. Bu proje, konusu gereği alanında İzmir ve Türkiye’de ilktir. Proje kapsamında, Bayraklı’da bulunan bir kısmı bedensel engelli olan toplam 100 ilkokul öğrencisine açıklamalı konserler, seminerler, atölye ziyaretleri ve sanat çalışmaları vb. aktivitelerle klasik müzik hakkında detaylı olarak bilgi verilmiştir. Proje sonunda da bu bölgede bulunan bir ilkokula, içinde çeşitli enstrümanların ve müzik kütüphanesinin yer aldığı bir müzik odası kurulmuştur.

 

2013 yılında Avusturya’nın Dornbirn şehrinde ajansımız ortaklığı ile gerçekleştirilen “Dornbirn International Horntage 2013” etkinliğinde ise Avusturyalı korno öğrencilerine Avusturyalı, Alman ve Türk korno hocaları tarafından eğitimler verilmiştir. Bu projede, ajansımızın korno sanatçısı Zafer Yümlü tarafından da öğrencilere eğitim verilmiştir. Eğitim kapsamında, sanatçımızın halen Almanya’da yayınlanan ve Dünya’da bir ilk olan “Dört Korno İçin Anadolu Ezgileri” adlı kitabı tanıtılmıştır. Etkinliğin final konserinde ise öğrenciler tarafından bu kitaptan eserler seslendirilmiştir. Anadolu halk ezgilerinin dört korno için düzenlemelerinden oluşan bu kitaptaki eserler sayesinde öğrenciler Türk ezgilerini, bu ezgilerin hikâyelerini ve Türk kültürünü tanıma fırsatına sahip olmuşlardır.

 

Ajansımız her yıl dünyada sadece beş kuruma verilen bir hibeyi iki yıl üst üste kazanarak projeler gerçekleştirmiştir.

 

Ajansımız, 2014 yılında gerçekleştirdiği AB projesi kapsamında Dünyaca ünlü gitar virtüözü ve Hollanda Kraliyet Konservatuvarı’nda klasik gitar bölüm başkanı olan Enno Voorhorst’u, master class vermek üzere İzmir’e davet etti. Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü’nün de proje ortağı olarak yer aldığı bu proje, master class öğrencileri tarafından oldukça büyük beğeni topladı. Enno Voorhorst, bu proje kapsamında Türkiye’ye ilk defa master class eğitimi vermeye geldi.

 

Ajansımız, bir AB fonundan yararlanarak 2015 yılında, “Müzikle Dolu Yaşamlar” projesini gerçekleştirdi. Bu projede, “Müziğin Hayatımızdaki Yeri” isimli seminer sunumları yapıldı. İzmir Karabağlar Eserkent Ortaokulu’nda gerçekleşen bu proje kapsamında, yaşları 12-15 arasında değişen toplam 1.200 öğrenci, çeşitli müzik ve sanat faaliyetlerine katıldılar.

 

2 Aralık 2015 tarihinde ise Türkiye ve İzmir’de ilk defa ajansımızın organizasyonuyla engellilerin neler yapabileceğine dikkat çekmek amacı ile bir konser gerçekleştirilmiştir. Bu konserde, doğuştan kolları olmayıp ayakları ile korno çalan dünyanın tek engelli korno sanatçısı Felix Klieser ile Zafer Yümlü, Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası eşliğinde J.HAYDN’ın iki korno için konçertosunu seslendirmişlerdir. Şef Hakan Şensoy yönetiminde, Berlin Filarmoni Orkestrası solistlerinden Felix Klieser’in katılımı ile Yaşar Üniversitesi Konser Salonu’nda gerçekleştirilen bu konserin geliri, zihinsel engellilerin rehabilitasyonu için çaba harcayan Ege Kardelen Engelliler Derneği’ne kalmıştır.

 

Kurumumuz, bir AB fonundan yararlanarak 2016 yılında, “Müzikle Yaşıyor Notalarda Buluşuyoruz” projesini gerçekleştirdi. Bu projede, “Müziğin Hayatımızdaki Yeri”, “Klasik Müzik Enstrümanlarını Tanıyalım” isimli seminer sunumları yapıldı. İzmir Bayraklı Şehit Fehmi Bey Ortaokulu’nda gerçekleşen bu proje kapsamında, yaşları 14-15 arasında değişen toplam 200 öğrenci, çeşitli müzik ve sanat faaliyetlerine katıldılar.

 

Ajansımız tarafından 2017 yılında Bayraklı Ticaret Borsası Ortaokulu’nda gerçekleştirilen “Gençler Müzikle El Ele” projesinde ise 100 öğrenci çoksesli müzik hakkında bilgilendirilmiş, okula bir piyano alınmıştır.

 

Ajansımız, 20219 yılında Aydın’ın Karacasu ilçesinde gerçekleştirilen Ara Güler ve Prof. Dr. Kenan Tevfik Erim’i Anma ve 1.Uluslararası Afrodisias Fotoğraf, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali” düzenleme kurulunda yer almıştır. Ajansımız tarafından festival kapsamında Keman & Piyano Resitali ve Anatolia Horn Quartet Konseri gerçekleştirilmiştir.

zafer-yumlu-profil

Zafer Yümlü kimdir ?

Sosyal Medya

Bizi sosyal medya hesaplarımızı takip ediyor musunuz ?