Hayatında hiç eğitim almadan ustalaştığı piyanosunu üç tekerlekli bisikletine yerleştiren Zafer Mat (72), yerli ve yabancı turistlere müzik ziyafeti çekiyor.

Tekirdağ Çorlu’da 1952’de doğan Zafer Mat’ın çocuk yaşlarda mandolin çalmayla başlayan müzik ilgisi 17 yıl önce arkadaşlarının hediye ettiği piyanoyla sürdü.

Uzun yıllar Çorlu’da bir alışveriş merkezi içerisinde piyano çalan Mat, 3 yıl önce yerleştiği Bodrum’da birçok yere bisikletli piyanosu ile ulaşarak yerli ve yabancı turistlere müzik dinletisi sunuyor.

“55 YAŞINDA PİYANO SAHİBİ OLDUM”

Piyanoyu duygularıyla ve gitardaki teorik bilgileriyle çalmaya başladığını söyleyen Zafer Mat, “Piyano benim küçük yaşlarda ilgimi çeken bir enstrümandı. Parasal imkanlarım yeterli değildi. 55 yaşında piyano sahibi olabildim. Çorlu’da 3 arkadaşım para toplayarak bana piyano hediye etti. Herhangi bir rehberim, öğretmenim yoktu. 30 yıl kadar gitar çalmıştım, oradaki teorik bilgilerimi piyanoya aktarmaya çalıştım. Yoğun çalışma içerisine girdim. Doğal sezgilerimle ve duygularımla hareket ettim ve piyano çalmayı buraya kadar getirdim. Daha da yukarı çıkarmak adına gün boyu çalışıyorum” dedi.

“DIŞ BASINDA GÖRDÜM”                        

Piyanonun özel bir enstrüman olduğunu ve çalabilmenin yoğun emek gerektirdiğini belirten Mat, “Uzun yıllar Çorlu’da bulunan bir alışveriş merkezinde piyano dinletisi yaptım. Ziyaretçiler tarafından çok sevildi. Piyanonun farkındalığını arttırmak için çocuklarla beraber çalmaya başladım. Çocuklara tek parmaklarıyla minik şarkılar çaldırdım. Çok hoşlarına gitti. Uzun süre Çorlu’da kaldıktan sonra bunu başka şehirlerde yapma gibi bir düşünce oluştu. Piyanoyu dış basında bisiklete bindirilerek çalındığını gördüm. Çok hoşuma gitti ve Çorlu’da demirci bir arkadaştan bunu konuda destek aldım. Taşıyıcı oluşturdum, bu ilgiyi daha da arttırdı. Bodrum’da meydanda ve kentin çeşitli noktalarında bisiklet üzerine seyyar kurduğum sistem ile çalmaya başladım. Bu yerli ve yabancı turistlerin çok ilgisini çekti” diye konuştu.

“O AN BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİYDİ”

Bodrum’da yoğun bir ilgi gördüğünü aktaran Mat, yaşadığı bir anısını da şöyle anlattı:

“Bodrum meydanda piyona çaldığım sırada İrlanda doğumlu bir Türk kızı yanıma gelip, ‘Size sarılmak istiyorum’ dedi. ‘Neden?’ diye sordum. Bana ‘Türkiye’nin aydınlık yüzünü temsil ediyor olmanız beni çok gururlandırdı ve bu nedenle mutlu etti’ diye cevap verdi ve sarıldı. O an benim için çok değerliydi.”

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/bisikletli-piyanist-p21161

Tagged with:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir