Türkçenin ve Türk medeniyetinin en önemli değerlerinden biri olan Yunus Emre’nin ölümünün 700. yılı olan 2021 yılının UNESCO tarafından anma yıl dönümleri arasına alınması ve Cumhurbaşkanlığı tarafından da “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmesi nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nce “Yunus Emre Şiirleri Beste Yarışması” düzenlendi. Yarışmanın ödül töreni Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un katılımıyla 25 Nisan 2022 Pazartesi günü saat 21.00’de İstanbul Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşti. 

“Bizim Yunus’un eşsiz mirası”
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Anadolu’ya, Türk kültürüne büyük katkı sağlayan, Türkçe’nin konuşulduğu diyarları gezip ilmek ilmek şiirlerini işleyen Yunus’un bizlere bıraktığı eşsiz mirası elbette ki onun kıymetli eserleridir. Bu sebeple bakanlığımız yıl boyunca gerçekleştirilen çok sayıda etkinlikle yurt içinde ve yurt dışında Yunus Emre eserlerinin yaşatılması, yeni nesillere ve bugüne aktarılması için Yunus Emre Beste Yarışmasını da düzenledik. Yüzlerce etkinlik arasında sanıyorum bizim için ayrı yeri olan bir projeydi. Sanat camiasında da ilgiyle karşılanan yarışmaya ülkemizin dört bir yanından katılım oldu. 94 sanatçımız toplamda 203 eserle katıldılar yarışmaya. Yaklaşık 100 eser jürimizin değerlendirilmesi için seçildi. Farklı müzik türlerinde hazırlanmış bu eserler bakanlığımız sanatçıları ve kıymetli akademisyenlerimizden oluşan seçkin bir jüri tarafından değerlendirildi. Jürimizin işi zordu çünkü birbirinde başarılı eserler arasından seçim yapmak inanın hiç kolay olmadı. Gösterilen ilgi ve eserlerin niteliği bizleri çok memnun etti. Yapılan değerlendirmeler sonucu jürimiz 6 eseri başarı ödülüne, 5 eseri mansiyon ödülüne değer buldu. Yarışmamızın ayrıca bir de özel ödülü var: Tapduk Emre Özel Ödülü. Bu ödülü bir çocuk şarkısı olan ‘İlim İlim Bilmektir’ adlı eser kazandı. Bu ödül Yunus Emre eserlerinin geleceğimizin teminatı çocuklarımıza aktarılmasındaki hassasiyetimizin de bir sembolüdür.” dedi.
 

Yavuz, bestelenen eserlerin ödül töreninde ilk defa yorumlanıyor olmasının önemine dikkati çekerek, “Literatüre sözleri Yunus Emre’ye ait olan 11 yeni eser kazandırmış olduk. Değerlerimizi güncel tutmak için bu tarz yarışmalar bir teşvik niteliğinde ve iyi sonuçlar elde ediyoruz. Umarım besteler, şarkılar ve eserler halkımız tarafından da sevilir ve çok dinlenen eserler arasında yer alır.” dedi.

Hasan Soysal, Hasan Öztürk, Musa Kazım Tığlıoğlu, Mustafa Caner Sezgin, Ahmet Safa Mızrak ve Semih Özdemir’in “Başarı Ödülü”ne layık görüldüğü yarışmada, Sami Dural, Oğuz İmrak, Ferhat Sarmusak, Hüseyin Kubilay Öztuğ ile Ahmet Özkök “Mansiyon”, Mahmut Oğul ise “Tapduk Emre Özel Ödülü”nün sahibi oldu. Eserler, Ahmet Özhan, Umut Akyürek, Ömer Faruk Belviranlı, Elif Buse Doğan, Bekir Ünlüataer, Şennur Dinleyen ve İsmail Altunsaray tarafından seslendirildi.

Kaynak: https://www.mahalligundem.com/yunus-emre-siirleri-beste-yarismasi-odul-toreni-ataturk-kultur-merkezi-nde-gerceklestirildi/55818/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir