Patara doğumlu Nikolaos MS 4. yüzyılda Demre’de yaşamış ve burada ölmüştür. 325 yılındaki İznik Konsili’ne katılmıştır. Yardımseverliği ve mucizeleriyle tanınan Nikolaos, doğu kiliselerinin en sevilen azizleri arasında gösterilmektedir. Mezarı Demre’de, kendi adı ile anılan kilisede bulunur. Nikolaos Kilisesi 529 yılında meydana gelen deprem sırasında tahrip oluş, Justinyen kent ile beraber kilisenin de yeniden yapılmasını emretmiştir. 8. yüzyılda kilise yine büyük ölçüde hasar görmüş, bu dönemde kilisenin temelleri üzerine kubbeli bir bazilika yapılmıştır.

12. yüzyılda kilise hem onarım görür, hem de bazı ilaveler yapılır. Yörenin Türklerin eline geçmesinden sonra kilisenin önemi azalmış, zaman içerisinde bakımsız hale gelmiştir. 1862-63 yıllarında Rus Çarı 1.Nikolaos kilisenin onarımını sağlamış, bu sırada yapının palanında da bazı değişiklikler yapılmıştır.

Hristiyan dünyasının “Noel Baba”sı olarak bilinen Nikolaos, önceleri sade bir rahip iken bu ünü dolayısıyla aziz ilan edilmiştir. Bu yüzden Nikolaos Kilisesi, bir hac merkezine dönüşmüştür. Her yıl 6-8 Aralık tarihlerinde Demre’de “Uluslararası Noel Baba Festivali” düzenlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir