Kültür Köprüsü Anadolu

Anadolu.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan bu cennet yarımada, insanlığın yaradılışından bu yana pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

İnsanlığın başladığı Afrika’dan Mezopotamya üzerinden tüm dünyaya bilimin, sanatın ve kültürün yayılmasında çok önemli bir yer tutar.

Anadolu, Asya ve Avrupa’nın birleşim noktasındaki stratejik konumu nedeni ile tarih öncesi çağlardan beri birçok medeniyetin beşiği olmuştur. Sümer, Asur, Hitit, Yunan, Lidya, Pers, Bizans, Selçuklu, Osmanlı gibi onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Anadolu halkı Avrupalı’ya göre Asya’lı, Asyalı’ya göre Avrupa’lıdır. Çünkü Anadolu halk kültürü her iki kısımdan da etkilenmiştir ve bir kültür mozaiği haline gelmiştir. Bu nedenle pek çok araştırmacının ve tarihçinin göz bebeğidir.

Yüzlerce dil ve lehçeyi barındıran Anadolu, Hristiyanlığın ilk doğduğu ve geliştiği topraklardan biridir.

Batı Anadolu’da bulunan, antik çağın ünlü kenti EfesRoma İmparatorluğu döneminde dünyanın en büyük kentlerinden biriydi. Tüm İyonya kültürünün zenginliklerini bünyesinde barındıran Efes, yoğun sanatsal etkinliklerle de adını duyuruyordu.

Meryem Ana son günlerini burada yaşadı. Noel Baba buradaydı. Makedonya’lı Büyük İskender bu topraklardan geçerek Hindistan’a ulaştı. Nuh’un gemisi Cudi Dağı’nda karaya oturdu. Hazreti İbrahim Urfa’da ateşe atıldı. Diyojen Sinop’ta yaşadı. Homeros, İlyada ve Odessa’sını Ege’de yazdı.

Üç büyük dine inananların barış içinde yaşadığı şehir Mardin, Anadolu’da.

İlkel çağlardan günümüze pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu, sadece Mezopotamya üzerinden gelen kültüre değil, Orta Asya’dan gelen kültüre de köprülük yapmıştır. Bu anlamda, farklı kültürlerin bir buluşma noktasıdır.

Mevlana burada yaşadı. İnsanlığa gerçek aşkı anlatan Yunus Emre bu topraklardaydı.

Bu Küçük Asya, pek çok medeniyete ev sahipliği yaparken o medeniyetlerden de etkilendi. Günümüzde de bu etkileri görebiliyoruz.

Günümüzde de kültürel zenginliği ve coğrafi konumuyla, halkının yaşantısıyla, tarihi, kültürel değerleri ile bir çekim merkezi olan Anadolu, turistik açıdan da çok önemlidir. Dansları, yemekleri, mimari eserleri, el sanatları ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir.

Pek çok medeniyet, pek çok folklorik etken ve obje burada hayat buldu.

Günümüzde, bir Burdur Türküsü olan Erik Dalı, başta uzak doğu halkı olmak üzere tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

Gelin siz de bu kültür cennetini gezin.

Anadolu, sizi bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir